Nozokomiálne infekcie sa prenášajú v zdravotníckych zariadeniach a mnohokrát pacientom predlžujú pobyt v nemocnici. Čítajte ďalej a dozviete sa, ako sa dá nozokomiálnou infekciou nakaziť, a ako je možné znížiť riziko nákazy.
Nozokomiálne infekcie, nazývané aj nemocničné infekcie, sú infekcie, ktorými sa môžu pacienti alebo personál nakaziť v zdravotníckom zariadení. Pacienti a zdravotnícky personál do nemocníc prinášajú baktérie, ktoré sa v nemocnici začnú prenášať. Infekcia sa považuje za nozokomiálnu v prípade, že sa objavila aspoň 48 hodín po prijatí do nemocnice.
Nozokomiálne infekcie môžu spôsobovať vážne zdravotné komplikácie, predlžovať pobyt v nemocnici a v niektorých prípadoch vedú aj k úmrtiu.
Poznáme rôzne typy nozokomiálnych infekcií, z ktorých najčastejšie sa vyskytujú:
Riziko nákazy nozokomiálnou infekciou ovplyvňujú rôzne faktory vrátane hygienických podmienok a zdravotného stavu pacienta.
Nedostatočná hygiena a likvidácia odpadu v nemocniciach dokážu výrazne prispieť k šíreniu nozokomiálnych infekcií. Baktérie, huby a vírusy sa môžu šíriť na predmetoch, rukách, pomôckach alebo na oblečení personálu.
Keďže antibiotiká zabíjajú v tele zdravé aj nezdravé baktérie, ich užívanie môže znížiť imunitu a zvýšiť pravdepodobnosť vzniku nozokomiálnej infekcie.
Ak sú močové katétre zavedené príliš dlho, môže to spôsobiť infekciu močových ciest.
Vo vnútri dýchacieho prístroja sa môžu šíriť baktérie, ktoré sa dostanú do vášho tela, čo v niektorých prípadoch vedie k vzniku respiračného ochorenia.