Zdravotnícke oblečenie s antimikrobiálnou technológiou
3 novembra, 2021

Mikroorganizmy, medzi ktoré sa zaraďujú baktérie, vírusy, huby a plesne, sa nachádzajú prirodzene v našom prostredí a väčšinou s nami žijú v rovnováhe a sú pre nás neškodné. V prípade však, že máme narušenú našu imunitu, môžu nám mikroorganizmy spôsobiť chorobu, alebo byť pôvodcami rôznych infekcií. V zdravotníckych zariadeniach a nemocniciach je ekosystém mikroorganizmov odlišný od štandardnej domácnosti, či pracoviska. V posledných rokoch neustále narastá percento nozokomiálnych infekcií, najmä tých, ktoré sú zapríčinené mikroorganizmami odolnými voči antimikrobiálnym látkam. Tieto multirezistentné kmene mikroorganizmov sú virulentnejšie, rýchlejšie si vymieňajú genetický materiál a dokážu prežiť v prostredí aj bez významných nárokov na nutrienty vo svojom okolí.

Nedostatočné hygienické pravidlá a neustále používanie antibiotík zvyšuje odolnosť mikroorganizmov v zdravotníckych zariadeniach, ktoré sa môžu šíriť a prenášať medzi pacientami a personálom nielen nedostatočnou hygienou rúk, ale najmä cez povrchy vybavenia, nábytku, proste všetkého, čoho sa dotýkame v nemocniciach, ambulanciách, lekárňach, či nemocničných bufetoch. Doteraz sa však vôbec nevenovala pozornosť krížovej kontaminácie cez oblečenie doktorov a sestier, či posteľnú bielizeň u ležiacich pacientov.

Textílie, najmä z prírodných vlákien (bavlna), sú vynikajúcou živnou pôdou pre rast baktérií, húb a plesní, ak majú vhodné vlhké prostredie a tepelné podmienky.

Mnoho štúdií dokázalo, že nemocničný personál pri dotyku s kontaminovanou textíliou môže byť priamym zdrojov prenosu mikroorganizmov na pacienta, alebo dokonca medzi viacerými pacientami. Bavlna ako prírodné vlákno je spriadaná z mnohých malých vlákenok, ktoré sa už pri menšom trení uvoľňujú do prostredia. Len pri takom menení bavlnenej posteľnej bielizne môže byť do ovzdušia uvoľnené množstvo malých vlákien s mikroorganizmami, ktoré okamžite kontaminujú bezprostredné prostredie postele, no môžu byť jednoducho prenesené do ďalších miestností na obuvi personálu a pacientov. Kontaminované textílie a povrchy v zdravotníckych zariadeniach môžu byť tak významným zdrojom mikróbov spôsobujúcich prenos nozokomiálnych infekcií.

Používanie antimikrobiálnych textílií Prolen® Medical, môže významne redukovať riziko infekcií spojených so zdravotnou a ošetrovateľskou starostlivosťou, najmä u textílií, ktoré sú používané ako priama kontaktná plocha s pacientom, ako posteľná bielizeň, pyžamá, ošetrovateľské a chirurgické plášte, ochranné čiapky a chirurgické krytie.

Celá antimikrobiálna produktová línia Prolen® Medical je zložená výhradne zo 100% polypropylénového vlákna Prolen® Siltex a Prolen® Bodyfresh ošetrených antimikrobiálnymi aditívami na báze iónov striebra a zinku.