Naozaj stačia len respirátory?
8 novembra, 2021

Opatrenia ohľadom pandémie sa čoraz viac sprísňujú a za posledný rok sa stali rúška neodmysliteľnou súčasťou našich každodenných životov. Za posledných pár dní však rúškam zdanlivo odzvonilo a nahradili ich povinné respirátory. Ani respirátor nie je stopercentný a vždy existujú možnosti na vylepšenie ochrany tváre. Denne takéto a podobné informácie počúvame z každej strany a aj napriek tomu často nevieme nájsť medzi ponúkanými ochrannými pomôckami rozdiel. Aký stupeň ochrany potrebujeme? Ktoré respirátory nás lepšie ochránia? Odpovede aj na tieto otázky sa dozviete nižšie.

Nedajte sa oklamať respirátorom

Podľa výsledkov slovenského testovania respirátorov a ochranných pomôcok môžeme konštatovať, že veľké množstvo respirátorov predávaných na slovenskom trhu nespĺňa naše národné a medzinárodné normy ochrany pre európsky trh. Stupeň ochrany je buď nedostatočný alebo sú ochranné pomôcky určené na ochranu napríklad pred dymom alebo výparmi, a nie pred šírením vírusu Covid-19. Rozdiely sú často zavádzajúce čo vedie k zbytočným nákupom, napríklad zo strany najohrozenejšej skupiny obyvateľov – dôchodcov. Podľa najnovších vyjadrení slovenských odborníkov a verejných činiteľov, by si mali obyvatelia zabezpečiť respirátor s ochranou FFP2. Práve tieto respirátory bývajú často zamieňané za tie s označením KN95, ktoré sú podobne tvarované. Ochrana od KN95 nie je určená pre európsky trh, naopak, sú vyrábané priamo pre ázijský trh.

Dokonalá ochrana

Respirátor s označením FFP2 poskytuje každodennú ochranu, pričom filtruje minimálne 94% z častíc šíriacich sa vo vzduchu a umožňuje maximálny prienik 8% častíc. Účinnosť týchto respirátorov je väčšinou 8 až 10 hodín. Pre zvýšenie ochrany a zabezpečenie minimálneho prieniku častíc odporúčame siahnuť po antivirálnom rúšku, ktoré môžete nasadiť na respirátor. Antivirálny účinok rúšok je zabezpečený vďaka striebru a zinku, ktoré sú trvalo zachytené v polypropylénovom vlákne Prolen®. Vďaka tomu zabezpečujú viac ako 99% redukciu vírusu. V spojení s povinným nosením respirátorov to funguje ako naozaj dokonalá ochrana.

Rúška Prolen® Medical

Naše rúška sú okrem materiálu výhodné aj tým, že pri dýchaní nedochádza k ich vlhnutiu, nakoľko majú nulovú nasiakavosť vlhkosti. Vďaka tomu sú rúška stále priedušné a zabezpečujú filtráciu. Rúška Prolen® Medical je možné opakovane prať a používať bez mechanického poškodenia. To znamená, že ak meníte použitý respirátor za nový, rúško stačí len oprať a môžete ho používať znova. Slovensko sa môže pochváliť niekoľkými výrobcami ochranných pomôcok tváre, vďaka čomu si môžete vybrať kvalitné rúšku slovenskej výroby.