Existujú rôzne typy vírusov a baktérií, ktoré spôsobujú infekcie v ľudskom tele. Okrem toho, že sú tieto infekcie nepríjemné, nám môžu v niektorých prípadoch spôsobiť aj vážnejšie zdravotné problémy. Aké baktérie sú najkritickejšie a ako sa pred nimi chrániť?
Podľa WHO organizácie sú najkritickejšou skupinou baktérie odolné voči viacerým druhom liekov a antibiotík. Práve na tieto typy baktérií by ste si mali dávať obzvlášť pozor. Keďže sú voči liekom rezistentné, liečba infekcie môže byť náročnejšia a zdĺhavejšia.
Patria medzi ne aj baktérie E. coli a Klebsiella, ktorým sa budeme venovať v tomto článku. Tieto typy predstavujú hrozbu najmä v nemocniciach a sociálnych zariadeniach, kde sa vyžaduje častá manipulácia s prístrojmi a zdravotníckymi pomôckami.
Baktérie sú častou príčinou vzniku infekcie alebo otravy jedlom a vo viacerých prípadoch môžu spôsobiť zdravotné komplikácie. Znížiť riziko nákazy však môžete správnym dodržiavaním hygieny a pravidelnou dezinfekciou.
V nemocniciach a sociálnych zariadeniach sa dá znížiť pravdepodobnosť nákazy častou dezinfekcioua nosením ochranných pomôcok a oblečenia. Zvyčajne sa tu baktérie Klebsiella a E. coli prenášajú priamym kontaktom medzi ľuďmi, napríklad keď sa zdravotnícky personál dotkne kontaminovanými rukami otvorenej rany. Môžu sa však prenášať aj prostredníctvom infikovaných zdravotníckych pomôcok, bielizne alebo oblečenia.
Baktérie Klebsiella a E. coli sa v domácnostiach zvyčajne prenášajú prostredníctvom kontaminovaného jedla, vody alebo rúk. V domácom prostredí dokážete znížiť riziko nákazy dôkladným umývaním rúk a dodržiavaním správnej hygieny pri zaobchádzaní s potravinami.