Aké benefity má posteľná bielizeň s iónmi striebra a zinku?
7 novembra, 2021

Niet žiadnych pochýb o tom, že vlákno s iónmi striebra a zinku je jednou z najnovších technológií nielen v oblasti aktuálne tak potrebných rúšok, ale aj posteľnej bielizne. Po celé desaťročia zostávala posteľná bielizeň rovnaká. Menil sa maximálne jej vonkajší dizajn, prípadne materiál v podobe bavlny, organickej bavlny alebo v súčasnosti mimoriadne obľúbeného hodvábu.

Avšak, všetky tieto materiály sú charakteristické vysokou absorpciou vlhkosti, napríklad vlna pohlcuje 15 – 20 % vlhkosti, bavlna takmer 10 %, nylon vyše 5 % a polyester približne 1 – 2 % vlhkosti. Práve v tomto momente prichádza na rad práve vlákno s iónmi striebra, ktoré mení pravidlá hry od základu!

Posteľná bielizeň s iónmi striebra a zinku

Keď uvažujete o striebornej posteľnej bielizni, pravdepodobne si predstavujete lesklú striebornú posteľnú súpravu prechádzajúcu vaším zamatovým prešívaným matracom. Tieto obliečky ale vyzerajú ako úplne obyčajné bavlnené. Striebro a zinok je v skutočnosti iba implikované do špeciálneho vlákna nazývaného Prolen.

Štúdie neustále dokazujú, že strieborný a zinkový prvok je vo svete textilu veľmi prospešným. Striebro a zinok sa najčastejšie zavádza do aktívnych odevov, kde poskytuje antimikrobiálne  vlastnosti. Práve to je aj jeden z dôvodov, prečo ho používame na výrobu našej posteľnej bielizne, vrátane obliečky na vankúše. Vlákna s modifikáciou striebra a zinku sú v tkanine starostlivo utkané tak, aby vytvorili pohodlný zážitok zo spánku, ktorý je v porovnaní s inými materiálmi dokonca o niečo hygienickejší.

Antibakteriálny účinok

Striebro a zinok v skutočnosti nie sú žiadnou novinkou. Ako antibakteriálna látky sa totiž používajú už celé storočia. Dokážu ale efektívne zneškodniť baktérie v našich obliečkach a poskytnúť tak plnohodnotnú náhradu klasických obliečok nielen v domácnosti, ale aj v zdravotníckych zariadeniach?

Zatiaľ čo striebro má v sebe pozitívny náboj, mnoho baktérií ho má negatívny. No a keďže protiklady sa priťahujú, tieto dva prvky spoločne zmagnetizujú. Striebro sa spojí s povrchom baktérie a spôsobí jej poškodenie tak, aby nemohlo správne fungovať. Nakoniec bunka pomaly odumiera a nie je schopná sa znovu osídliť. Preto sa počet baktérií na povrchu striebornej obliečky výrazne zníži.

Slabý zápach

Trpíte nadmerným potením, potrebujete materiál proti preležaninám pre imobilných pacientov, alebo nebodaj v noci slintáte? S antibakteriálnou povahou veľmi úzko súvisí aj slabý zápach posteľnej bielizne s iónmi striebra a zinku. Práve baktérie rozkladajú telesné sekréty na prchavé organické zlúčeniny a tie sú zdrojom mnohých nepríjemných pachov. Jednou z mnohých výhod posteľných súprav zo strieborných a zinkových vlákien je tak zníženie zápachu.

Termoregulačné schopnosti

Mnoho ľudí má počas spánku pocit, že je im počas noci extrémne teplo alebo zima. Bez ohľadu na to, či majú zapnutú klimatizáciu, či ich radiátory kúria, alebo ako vysoko majú ventilátor. Posteľná bielizeň s iónmi striebra a zinku má vynikajúce termoregulačné vlastnosti. Posteľná bielizeň s iónmi striebra vám môže pomôcť regulovať teplotu tela, keď spíte alebo odpočívate tak, aby zminimalizovala rušenie a zlepšila váš spánkový režim.

Znižuje výskyt akné

Akné na tvári a tele môže byť frustrujúce a nepríjemné. Jeho pôvodcom však môže byť mnoho dôvodov. Počas spánku sa potíte, vylučujete vrstvy odumretej kože či oleje. Všetky tieto telesné sekréty vytvárajú Petriho misku pre rast a rozmnožovanie baktérií.

Vytvárate tak ideálny domov pre množenie baktérií, a to môže viesť k tvorbe akné na pokožke. Posteľná bielizeň s iónmi striebra zabíja baktérie, ktoré by mohli spôsobiť vaše akné. Vymeňte staré obliečky za nové a vaša pokožka sa vám určite odvďačí!

Šetrí vaše peniaze

Bez zápachu a menšieho množstva baktérií budete musieť vaše obliečky meniť a prať menej frekventovane. Keďže materiál z ktorého sú obliečky vyrobené je omnoho ľahší ako bavlna, na ich udržiavanie tak spotrebujete menej vody a pracích prostriedkov, takže vám kúpa tejto bielizne zároveň šetrí peniaze.

Strieborná posteľná bielizeň je tak rozhodne účinnejšia, ako ste si pôvodne mysleli. Jednoducho povedané, ide o strieborné vlákna votkané do vašej hypoalergénnej posteľnej bielizne. Znižujú počet baktérií, upravujú vašu telesnú teplotu a z dlhodobého hľadiska vám šetria čas a peniaze.